Utah Athletes Qualify for Finals at 2016 Simplot Games

For Immediate Release

Date February 19, 2016

Contact: Jaxon Jensen (208) 317-3142

E-mail: media@simplotgames.com

 

Utah Athletes Qualify for Finals at 2016 Simplot Games

 

Pocatello, Idaho – Athletes from Utah took the most qualifying spots of any state in an exhilarating day-and-a-half of preliminary competition at the 2016 Simplot Games.

 

Some of the results include:

 

  • 19 of the 36 qualifiers for the girls’ 1600 meters are from Utah, including Courtney Wayment, a senior from Davis Track of Layton with the second fastest time of 5:03:66.
  • Twenty-one of the 36 qualifiers for the boys’ 1600 meters are from Utah, including Dallin Leatham, a senior from Viewmont High School in Bountiful with the second fastest time of 4:20:27.
  • Garek Bielaczyc, a senior from Salt Lake City was a the top qualifier for the boys’ 3200-meter run with a time of 9:02:75. The current Simplot Games record for the 3200 was set by Ben Saarel of Salt Lake City at 9:00:62.
  • Gold Medal Athletics of Provo, Utah, and Davis Track Club of Layton, Utah, both have team qualifiers in the girls’ 4×200 relay.
  • The girls’ 4×400 relay will feature four teams from Utah: Warrior Express of Pleasant View, Davis Track Club “A” and “B”, and Olympus of Holladay. Warrior Express qualified with the top time at 4:05:07.
  • The boys’ 4×400 relay will also feature four teams from Utah: Davis Track Club “A,” Knights Track of Layton, Wildcat Track Club of Woods Cross, and Uintah of Vernal.
  • 11 of the 27 qualifiers in the 800 are from Utah.

 

All events on Saturday are finals, with championship heats beginning at 12:15 p.m. at Holt Arena. A full list of Utah athletes who qualified is listed below.

 

More than 2,100 athletes have come from across the U.S., Canada, and Australia to participate in the 38th annual Simplot Games. Simplot Games remains the nation’s premier high school indoor track and field event. Sponsored by the J.R. Simplot Company since 1979, the Simplot Games are held at Idaho State University’s Holt Arena in Pocatello, Idaho.

 

For more information on Simplot Games, please visit our website at www.simplotgames.com. You may also contact Lisa Woodland at (208) 235-5604 or Simplot Games Media Team at media@simplotgames.com.

 

###

 

Simplot Games

The Nation’s Premiere High School Track & Field Event

Pocatello, Idaho

(208) 235-5604

See Simplot Games on Twitter @SimplotGames, Facebook, Instagram, Vine and YouTube

www.simplotgames.com  

Utah qualifiers include:

 

Girls 3200 Meter Run

 

Clarissa Mantz, 11, Smithfield

Shanee Harris, 9, Box Elder

Emily Liese, 12, Providence

Sarah Waddoups, 10, Layton

Megan Bartholomew, 11, Lehi

Abi Waddoups, 9, Layton

 

Boys 3200 Meter Run

 

Garek Bielaczyc, 12, Salt Lake City

Casey Clinger, 11, American Fork,

William Handley, 12, Orem

Garrett Barton, 11, Ogden

Joe Benson, 11, Orem

Camren Todd, 11, Layton

Travis Feeny, 11, Ogden

Connor Arnell, 12, Lehi

Ethan Field, 12, North Ogden

Denver Perry, 11, Ogden

 

Girls Weight Throw 

 

Maia Garren, 12, Logan

Kathryn Wilde, 12, Layton

 

Boys Weight Throw

 

George Plantenga, 12, Alta

Seth Wilde, 12, Logan

Eric Guerrero, 11, Alta

Eli Beard, 11, Layton

Luke Sandoval, 11, Alta

 

Girls 1600 Meter Run

 

Courtney Wayment, 12, Layton

Sara Musselman, 11, American Fork

Sophie Baird ,12, American Fork

McKenna Lee, 10, Pleasantville

Ally Geisler, 12, Davis

Aubrey Argyle, 11, Davis

Olivia Hoj, 12, Holladay

Jenna Connell, 11, Layton

Haley Johnston, 12, Salem

Lexi Wright, 10, American Fork

Katie Cornell, 12, American Fork

Britney Lund, 12, Mapleton

Maggie Beazer, 12, Erda

Julia Perry, 12, Ogden

Katie Bradshaw, 11, American Fork

Taylor Viertel, 10, Orem

Kaitlin Struthers, 11, Lehi

Cami Squires, 11, American Fork

Sam Hollingsworth, 11, American Fork

Julietta Navarette-Lamas, 12, Orem

Grace Neuenschwander 11 Layton

Alicia Halverson 9 Layton

 

 

Boys 1600 Meter Run

 

Patrick Parker, 11, American Fork

Dallin Leatham, 12, Bountiful

Colter Blanchard, 12, Layton

Mckay Johns, 11, American Fork

Talon Hull, 11, Pleasantville

Bryce Ferguson, 12, Layton

Frasie Williamson, 11, Layton

Josh Leatham, 12, Bountiful

Adam Wood, 11, Herriman

Henry Hall, 12, Pleasantville

Bryant Edgerton, 11, Syracuse

Haydon Cooper, 11, Spanish Fork

Britton Jordan, 11, Layton

Brennan Benson, 10, Orem

Bronson Winter, 10, Farr West

Kyle Rummens, 11, Woods Cross

Addison Hedges, 10, Pleasantville

Andrew Rasmussen, 12, Bountiful

Nathan Chesnut, 12, Salem

Thomas Odell, 12, Holladay

 

 

 

Girls 4X200 Meter Relay 

 

Gold Medal Athletics, Provo

Davis Track Club, Layton

 

Boys High Jump 

 

Traycer Wilson, 11, Brigham City

Jorge Saucedo, 11, Spanish Fork

Nate Allred, 12, Layton Hunter Simonsen, 12, Layton

Dallin Bingham, 11, Providence

Mason Baxter, 12, Salem

Joshua Thomas, 11, Richfield

Payton Riggs, 12, Orem

Owen Mitchell, 11, Pleasantville

 

 

Girls Long Jump

 

Brianna White, 10, West Valley

Cidnee Davies, 12, Syracuse

Jenrty Skidmore, 11, Syracuse

 

Boys 200 Meter Dash

Jordan Daw, 12, Cedar Hills

William Prettyman, 9, West Valley

 

Boys 4X400 Meter Relay 

 

Davis Track Club, Davis

Knights Track, Layton

Wildcat Track Club, Woods

Cross Uintah Vernal

 

Girls 4X400 Meter Relay 

Warrior Express ‘A’ Pleasant View

Davis Track Club ‘A’ Layton

Davis Track Club ‘B’ Layton

Olympus ‘A’ Holladay

 

Boys Long Jump 

 

Hunter Simonsen, 12, Layton

Skyler Andam, 12, West Jordan

Windsor Moore, 11, Salem

Brinn Jensen, 11, Provo

 

Girls High Jump 

 

Ginger Nelson, 11, Lehi

 

Boys 60 Meter Hurdles 

 

Tanner Kutterer, 11, Syracuse

Kody Codner, 12, Orem

Jaron Erickson, 12, Provo

Cidnee Davies, 12, Syracuse

Kaylee Carter, 11, St. George

Ruby Jane Mathewson, 11, Layton

 

Girls Pole Vault 

 

Camilla Moses, 11, Syracuse

 

Girls 400 Meter 

 

Elsja Mecham, 12, Highland

Emily Ellis, 10, Highland

Melanie Sullivan, 12, Layton

Kayla Rees, 11, Syracuse

McKenna Neyman, 12, Provo

Krista Farley, 10, Pleasent View

Lauren Rawlinson, 12, Smithfield

 

 

Boys 60-Meter Dash

 

Dallin Draper, 10, Provo

Skyler Andam, 12, West Jordan

Jake Moffatt, 12, Davis

 

 

 

Boys 400 Meters

 

Dominic Bentil, Highland

 

Boys 800 Meter

 

Logan McKay, 12, Layton

Payton Riggs, 12, Orem

Haden Penrod, 11, Springville

Dylan Barker, 12, Lehi

Teron Tucker, 12, Woods Cross

Patrick Larkin, 12, American Fork

Kaden Taylor, 11, Woods Cross

Ike Urquhart, 12, St. George

Cameron Benson, 12, Orem

Jake Reynolds, 11, Syracuse

Nate Boehme, 11, Pleasant View

 

Girls 800 Meter

Rebekah Christensen, 11, Orem

Madison Moffitt, 10, Orem

Brielle Fernelius, 10, Pleasent View

Ali Oborne, 12, Providence

 

Girls Pole Vault 

Maia Garren, 12, Logan

Emily Spendlove, 12, Holladay

Sierra Freeland, 12, Riverton

 

Boys Pole Vault

Ryan Haire, 12, Centerville

Matt Calvin, 12, Layton

 

Boys 1600 Sprint Medley

Davis Track Club “A,” Layton

Olympus “A,” Holladay

Davis Track Club “B,” Layton

Knights Track, Layton

 

Girls 1600 Sprint Medley

Davis Track Club “A,” Layton

Olympus “A,” Holladay

Davis Track Club “B,” Layton

Warrior Express “A,” Pleasant View

Salem Hills “A,” Salem

Timpanogos “A,” Orem

 

 

Boys Shot Put

Talin Mortensen, 11, Salem

Mitchell Burnett, 12, Riverton

Hunter Morganson, 11, Salem

Ty Shaw, 12, South Jordan

Moses Mallory, 12, South Jordan

Caleb Rogers 11, Riverton

Logan MacKay competes in the Boys 800 meter run at the 2016 Simplot Games. Photo by H. Michael Roberts

Logan MacKay competes in the Boys 800 meter run at the 2016 Simplot Games.
Photo by H. Michael Roberts

Casey Clinger competes in the Boys 3200 meter run at the 2016 Simplot Games.  Photo by H. Michael Roberts

Casey Clinger competes in the Boys 3200 meter run at the 2016 Simplot Games.
Photo by H. Michael Roberts