Idaho Athletes Post Impressive Finishes to Advance to the 2020 Simplot Games Finals

For Immediate Release

Date: February 14, 2020

Contact: Taylor Meeks (208) 840-1426

E-mail: media@simplotgames.com

 

Idaho Athletes Post Impressive Finishes to Advance to the 2020 Simplot Games Finals

  

Pocatello, Idaho – More than 70 Idaho athletes outlasted fierce competition inside Holt Arena throughout a day and a half of preliminaries to advance to the finals of the 42nd annual Simplot Games.

Idaho athletes to watch for in the finals include:

  • Nathan Green, a junior from Boise, returned to Simplot Games and qualified first in the boys’ 1600 meters with a time of 4:20.10. He will race at 2:05 p.m. on Saturday.
  • Brooke Weimer, a senior from Boise, qualified in both the girls’ long jump and the girls’ triple jump. She long jumps at 8:30 a.m. and triple jumps at 12:30 p.m. on Saturday.
  • Jacob Van Orden, a sophomore of Pocatello, qualified third in the boys’ 800 meters with a time of 1:59.07. He will compete at 8:40 a.m. on Saturday.
  • Luke Tapp, a senior from Rigby, qualified for the boys’ 400-meter dash finals with a time of 50.82 seconds. He will race on Saturday at 10:10 a.m.

 

A full list of Idaho qualifiers is at the end of the release.

More than 2,200 athletes will come from across the U.S., Canada, Australia and New Zealand to participate in the 42ndannual Simplot Games. Simplot Games remains the nation’s premier high school indoor track and field event. Sponsored by the J.R. Simplot Company since 1979, the Simplot Games are held at Idaho State University’s Holt Arena in Pocatello, Idaho.

For more information on Simplot Games, please visit our website at www.simplotgames.com. You may also contact Lisa Woodland at (208) 235-5604 or Simplot Games Media Team at media@simplotgames.com.

 

###

 

Simplot Games

The Nation’s Premiere High School Track & Field Event

Pocatello, Idaho

(208) 235-5604

See Simplot Games on Twitter @SimplotGames, Facebook, Instagram, and YouTube

www.simplotgames.com

 

 Idaho Qualifiers

Boys’ 3200-Meter Run

  • Seth Babbel, senior, Caldwell
  • Johnathon Simmons, junior, Carmen
  • Jared Harden, junior, Pocatello

Girls’ 3200-Meter Run

  • Andie Bell, sophomore, Preston

Boys’ 1600-Meter Run

  • Nathan Green, junior, Boise
  • Dallin Bird, senior, Pocatello
  • Shane Gard, junior, Pocatello
  • Andy Gebhardt, senior, Salmon
  • Kobe Yost, senior, Jerome
  • Logan Forrester, senior, Boise

Girls’ 1600-Meter Run

  • Jessica Moss, sophomore, Idaho Falls

Girls Freshman 1600-Meter Run

  • Bailey Bird, freshman, Pocatello
  • Aleece Kirkham, freshman, Pocatello

Boys Freshman 1600-Meter Run

  • Brody Burch, freshman, Pocatello

Boys’ 800-Meter Run

  • Jacob Van Orden, sophomore, Pocatello
  • Zac Bright, junior, Idaho Falls
  • Nathan Fielding, sophomore, Rigby 

Girls’ 800-Meter Run

  • Allie Johnson, junior, Rigby
  • Laura Hetwood, senior, Boise

Boys’ 400-Meter Dash 

  • Luke Tapp, senior, Rigby
  • Landon Woods, senior, Pocatello

Girls’ 400-Meter Dash

  • Lizza Wallace, senior, Boise
  • Ciara Brown, freshman, Boise

Boys’ 200-Meter Dash

  • Mason Leatham, senior, Boise
  • Austin Durfee, junior, Boise
  • Hunter Braseth, junior, Boise

Boys’ 60-Meter Dash

  • Magnus Hemingway, senior, Boise
  • Mason Leatham, senior, Boise

Boys’ 60-Meter Hurdles

  • Hayden Picard, senior, Boise
  • Jace Rodgers, senior, Boise

Girls’ 60-Meter Hurdles

  • Madilyn Zink, senior, Pocatello

Boys’ 1600 Sprint Medley

  • Team Idaho ‘A’

Girls’ 4×200-Meter Relay

  • Idaho Dash Track Club ‘A

Boys’ 4×200-Meter Relay

  • Team Idaho ‘A’
  • Idaho Dash Track Club ‘A’
  • Trojan Track ‘A’

Boys’ 4×400-Meter Relay

  • Indian Track Club A
  • New Western Glory A

Girls’ 4×400-Meter Relay

  • Idaho Dash Track Club A

Boys’ 4×800-Meter Relay

  • Trojan Track ‘A’

Girls’ 4×800-Meter Relay

  • Ram Trackclub ‘A’

Boys’ Pole Vault

  • Cole Searle, senior, Ashton
  • Landon Helms, sophomore, Garden City
  • Logan Hammer, senior, Garden City

Girls’ Pole Vault 

  • Julie Scheurman, senior, Garden City
  • Delaney Ezeji-Okoye, senior, Garden City

Boys’ Long Jump

  • Hayden Picard, senior, Boise

Girls’ Long Jump

  • Brooke Weimer, senior, Boise
  • Danika Hartman, freshman, Nampa

Boys’ High Jump

  • Matt Butler, senior, Rigby
  • Kegan Arrington, junior, Boise
  • Micah Erickson, senior, Boise
  • Nakobe Rodgers, senior, Boise
  • Gideon Coprivnicar, junior, Boise

Girls’ High Jump

  • Maddie Lempka, junior, Idaho Falls

Boys’ Triple Jump

  • Barrett Davis, sophomore, Boise

Girls’ Triple Jump

  • Brooke Weimer, senior, Boise
  • Danika Hartman, freshman, Nampa

Boys’ Shot Put

  • Kade McCall, senior, Boise
  • Brock Payne, junior, Boise
  • DeQua Lang, senior, Pocatello
  • Jarell Lucas, junior, Boise
  • Gerrit Tamminga, senior, Boise
  • Ryan Spaeth, junior, Malta
  • Kevin Tran, sophomore, Twin Falls

All Idaho Boys 4×200-Meter Relay

  • Idaho Dash Track Club ‘D’
  • Trojan Track ‘B’
  • Canyon Track Club ‘A’
  • Team Idaho ‘B’
  • Idaho Dash Track Club ‘B’
  • Idaho Dash Track Club ‘C’

All Idaho Girls 4×200-Meter Relay

  • Team Idaho ‘B’
  • Idaho Dash Track Club ‘C’
  • Idaho Dash Track Club ‘B’
  • Ram Trackclub ‘A’
  • Team Idaho ‘A’
  • Indian Track Club ‘A’