International Athletes Qualify for Saturday Finals at 2015 Simplot Games

For Immediate Release
Date
February 20, 2015
Contact: Amy Sorensen (801) 554-6988
E-mail: media@simplotgames.com

 

International Athletes Qualify for Saturday Finals at 2015 Simplot Games

 

Pocatello, Idaho – Amelia Mazza-Downie and Celeste Mucci of Australia, along with Rachel Rosin of Canada, are some of this year’s leading qualifiers who represent visiting countries at the 2015 Simplot Games.

 

Mazza-Downie, a sophomore from Maribyrnong, Australia, qualified first in the girls 3200 meters with a time of 10:50.81.

 

Mucci, another sophomore from Maribyrnong, Australia, qualified in three events: long jump, high jump, and girls’ 60-meter hurdles, where she qualified with a time of 8.69 seconds.

 

Rosin, a senior from Saskatoon, Saskatchewan, qualified second for the girls’ 200 meters with a time of 25.13 seconds.

 

 

More than 2,000 athletes have come from across the U.S., Canada, Mexico and Australia to participate in the 37th annual Simplot Games. Simplot Games remains the nation’s premier high school indoor track and field event. Sponsored by the J.R. Simplot Company since 1979, the Simplot Games are held at Idaho State University’s Holt Arena in Pocatello, Idaho.

 

For more information on Simplot Games, please visit our website at www.simplotgames.com. You may also contact Lisa Woodland at (208) 235-5673 or Simplot Games Media Team at media@simplotgames.com.

 

###

 

Simplot Games
The Nation’s Premiere High School Track & Field Event

Pocatello, Idaho

(208) 235-5673

See Simplot Games on Twitter @SimplotGames, Facebook, Instagram, Vine and YouTube

www.simplotgames.com

Boys’ 3200 meters

Francisco Reyes, 12, Morelia, MX

Brandon Vail, 10, Edmonton, AB

 

Girls’ 3200 meters

Amelia Mazza-Downie, 10, Maribyrnong, AU

 

Boys’ 1600 meters

Ryan Smeeton, 11, Calgary

 

Girls’ 1600 meters

Haley Keirstead, 10, Leduc, AB

 

Boys’ 800 meters

Shane Dillon, 12, Winnipeg MB

Scott Chalupiak, 10, Airdrie, AB

 

Girls’ 800 meters

Ginelle DeMone, 11, Leduc, AB

Hannah Leggatt, 12, Edmonton, AB

Nikita Case, 11, Edmonton, AB

Tatyjania Khounviseth, 11, Leduc, AB

Jordana De Pasquale, 10, Edmonton, AB

 

Girls’ 400 meters

Victoria Tachinski, 10, Winnipeg, MB

 

Girls’ 200 meters

Rachel Rosin, 12, Saskatoon, SK

Jessie Andrew, 9, Maribyrnong, AU

Yareth Sanchez, 10, Morelia, MX

 

Boy’s Long Jump

Jorge Pineda, 12, Morelia, MX

 

Girls’ Long Jump

Celeste Mucci, 10, Maribyrnong, AU

 

Girls’ High Jump

Freya Langston, 10, Maribyrnong, AU

Celeste Mucci, 10, Maribyrnong, AU

 

Girls’ 60-meters hurdles

Celeste Mucci, 10, Maribyrnong, AU (2nd, 8.6923)

 

Boys’ Triple Jump

Jorge Pineda, 12, Morelia, MX