Wyoming Athletes Advance to Finals on Saturday at 2018 Simplot Games

For Immediate Release

Date: February 16, 2018

Contact: Levi Gribas (208) 220-9604

Email: media@simplotgames.com

 

 

 

Pocatello, Idaho– After a day and a half of competition at the 2018 Simplot Games, Wyoming athletes have made their way to the front of the pack and will compete in the finals on Saturday.

 

Qualifying Wyoming Athletes to watch:

  • Aubrey Frentheway, a senior from Cheyenne, had the fastest qualifying time in the girls’ 3200-meter run with a time of 10:54.25. She will compete in the finals Saturday at 3:25 p.m.
  • The Cheyenne Central Indians 4×400-relay had the second fastest time in the preliminary heats with a time of 3:32.39. They will run on Saturday at 4:10 p.m.
  • Emmy Johnson, a sophomore from Laramie, had the second fastest qualifying time in the girls 800-meter run with a time of 2:20.03. Johnson will run in the finals on Saturday at 2:28 p.m.
  • The Rock Springs boys’ 1600 sprint medley relay team had the third fastest qualifying time in the preliminary heats and will compete in the finals Saturday at 12:58 p.m.
  • The Laramie Track Club girls’ 1600 sprint medley relay team had the second fastest qualifying time in the preliminary heats and will compete in the finals Saturday at 12:42 p.m.
  • Mackenzie Marler, a junior from Cheyenne, had the third fastest qualifying time took girls’ 1600-meter run with the time 5:01.97. She will run in the finals Saturday at 9:20 a.m.

 

A full list of Wyoming athletes who qualified is listed below.

 

More than 2,200 athletes will come from across the U.S., Canada, Australia, and New Zealand to participate in the 40th annual Simplot Games. Simplot Games remains the nation’s premier high school indoor track and field event. Sponsored by the J.R. Simplot Company since 1979, the Simplot Games are held at Idaho State University’s Holt Arena in Pocatello, Idaho.

 

For more information on Simplot Games, please visit our website at www.simplotgames.com. You may also contact Lisa Woodland at (208) 235-5604 or Simplot Games Media Team at media@simplotgames.com.

 

###

 

Simplot Games

The Nation’s Premiere High School Track & Field Event

Pocatello, Idaho

(208) 235-5604

See Simplot Games on Twitter @SimplotGames, Facebook, Instagram, Vine and YouTube

www.simplotgames.com

 

 

All Wyoming Qualifiers

Boys 3200-Meter Run

  • Sergio Martinez, 11, Casper

Girls 3200-Meter Run

  • Aubrey Frentheway, 12, Cheyenne

Boys 1600 Meter Run

  • Asefa Wetzel, 11, Afton
  • Shane Henderson, 11, Cheyenne
  • Mason Henry, 10, Casper
  • Philip Henry, 12, Laramie
  • Bailey Smith, 12, Cody
  • Brian Gonda, 12, Sheridan

Girls 1600-Meter Run

  • Mackenzie Marler, 11, Cheyenne
  • Riley Smith, 9, Cody
  • Brittany Barton, 11, Evanston
  • Avery Potter, 11, Casper
  • Emmy Heywood, 11, Afton

Boys 800-Meter Run

  • Brendan Rucinski, 12, Laramie.
  • Landen Fuller, 12, Cheyenne.

Girls 800-Meter Run

  • Emmy Johnson, 10, Laramie
  • Faith Meredith, 12, Cheyenne
  • Pippin Robison, 12, Sheridan
  • Emma Brownell, 12 Cheyenne
  • JuliaKay O’Neill, 12, Powell
  • Breila Fuller, 11, Evanston
  • McKenzi Davison, 12, Green River

Boys 400-Meter Dash

  • Tyler Dahl, 12, Laramie

Girls 400-Meter Dash

  • Kelly Moodry, 12, Sheridan

Boys 200-Meter Dash

  • Roman Smith, 12, Laramie
  • Nico Vite, 11, Cheyenne

Girls 200-Meter Dash

  • Raegan Downham, 11, Cheyenne

Boys 60-Meter Hurdles

  • Caige McComb, 12, Casper

Boys 60-Meter Dash

  • Joey Zook, 12, Casper

Girls 60-Meter Dash

  • Sydney Holiday, 10, Cody

Boys 1600 Sprint Medley Relay

  • Rock Springs
  • Star Valley High School
  • Cody Track Club

Girls 1600 Sprint Medley

  • laramietracclub
  • Cody Track Club
  • Cheyenne Central Indians
  • Rock Springs

Boys 4×400-Meter Relay

  • Cheyenne Central Indians
  • Casper Natrona Mustangs
  • Rock Springs

Girls 4×400 Meter Relay

  • Rock Springs

Boys 4×200 Meter Relay

  • Kelly Walsh High School

Boys Long Jump

  • Courtney Campbell, 12, Afton
  • Jason Upton, 11, Laramie
  • Hunter Brown, 11, Casper
  • Adarius Gallon, 12, Cheyenne
  • Ishmael DePaulitte, 12, Cheyenne

Girls Long Jump

  • Janice Hall, 12, Afton

Boys Pole Vault

  • Trent James, 12, Riverton
  • Harlan Benedict, 12, Evanston
  • Nathan Motherway, 12, Lander
  • Gavin Holeman, 12, Cody

Girls Pole Vault

  • Challis Nebeker, 11, Evanston
  • Grace Shaffer, 9, Cody
  • Kealy Hill, 12, Gillette
  • Eve Johnson, 12, Cody
  • Kayla Stibley, 11, Casper

Girls Shot Put

  • Kaitlyn Migneault, 10, Cheyenne
  • Maddison Dedic, 12, Casper
  • Losa Latu, 12, Riverton
  • Macradee, 12, Gillette
  • Shantell, 12, Gillete

Girls Triple Jump

  • Kailey Walker, 11, Casper
  • Favour Wanjoku, 10, Rock Springs
  • Jenna Goodrich, 11, Cheyenne