WYOMING ATHLETES ADVANCE TO 2024 SIMPLOT GAMES FINALS

Pocatello, Idaho – Throughout a day and a half of preliminary events inside Idaho State University’s ICCU Dome, over 100 Wyoming athletes posted numbers impressive enough to qualify for the finals of the 44th annual Simplot Games. 

Twelve Wyoming athletes placed in the top three in their event:

  • Boys 1600 Meter Dash – Ryder Charest from Sheridan.
  • Boys 1600 Meter Dash – Aadan Luna from Sheridan.
  • Girls 800 Meter Run – Ada Nelson from Cody.
  • Girls High Jump -Aubry DeWine from Gillette.
  • Girls High Jump – Brooklyn Noble from Gillette.
  • Girls Pole Vault – Lilly Charest from Sheridan.
  • Girls Pole Vault – Saige Sheehan from Sheridan.
  • Boys High Jump – Kaiden Lee from Casper.
  • Girls 1600 Meter Dash – Kieran Giraldo from Laramie.
  • Boys 60 Meter Dash – Adam Gibson from Gillette. 
  • Boys 200 Meter – Tegan Krause from Cheyenne. 
  • Boys Long Jump – Adam Gibson from Gillette. 

A full list of Wyoming qualifiers is at the end of the release.

More than 2,000 athletes from across the U.S., Canada, and Australia are participating in the 44th Simplot Games. Simplot Games remains the nation’s premier high school indoor track and field event. Sponsored by the J.R. Simplot Company since 1979, the Simplot Games are held at Idaho State University’s ICCU Dome in Pocatello, Idaho.

For more information on Simplot Games, please visit our website at www.simplotgames.com. You may also contact the Simplot Games Media Team at media@simplotgames.com.

Boys 200 Meter 

ATHLETE NAMELOCATION
Krause, TeganCheyenne
Norton, BridgerGillette
Hutchinson, GabeEvanston

Boys 400 Meter 

ATHLETE NAMELOCATION
Ekstrom, BradleyGillette
Arnold, Andrew FlynnLaramie
Holler, ChaseDouglas

Boys 800 Meter 

ATHLETE NAMELOCATION
Veal, WyattSheridan 
Rigg, JonahCheyenne
Johnson, TannerDouglas
Stahl, GideonEvanston 

Boys 1600 Meter 

ATHLETE NAMELOCATION
Morrell, RaceCheyenne
Chatfield, Kaden Riverton
Colling, MicahCasper 

Boys Freshman 1600 Meter Dash

ATHLETE NAMELOCATION
Charest, RyderSheridan
Luna, AdmaSheridan
Hartsky, FlintLaramie 

Boys 3200 Meter 

ATHLETE NAMELOCATION
Burton, JaseAfton 

Boys 4×400-Meter Relay

TEAM NAMELOCATION
Broncs Track ClubSheridan
Thunder Basin High SchoolGillette
Evanston Red Devils Evanston 

Boys 4×200-Meter Relay

TEAM NAMELOCATION
Kelly Walsh  BoysCasper 
Torrington High SchoolTorrington 
Thunder Basin High SchoolGillette

Boys 1600 Sprint Medley

ATHLETE NAMELOCATION
Broncs Track ClubSheridan
Kelly Walsh BoysCasper
Douglas High SchoolDouglas
Thunder Basin High SchoolGillette

Boys 60-Meter Dash

ATHLETE NAMELOCATION
Gibson, Adam Gillette
Morris, ChanceSheridan
Krause, Tegan Cheyenne 

Boys Shot Put

ATHLETE NAMELOCATION
Ballard, BraydnGillette
Ranum, RaynorGIllette
Seeds, TegenDouglas
Saunders, EthanRock Springs
Jordan, QuadeRawlines
Bennick, TyTorrington
Frazier, BraydenTorrington
Parriott, TreyTorrington

Boys Pole Vault

ATHLETE NAMELOCATION
Wiley, LandrumSheridan
Hoff, KavinCasper
Lewis, NicholasCheyenne
Melchior, SamCheyenne
Blazovich, MaddixRock Springs

Boys High Jump

ATHLETE NAMELOCATION
Lee, KaidenCasper
Hottell, Nolan Gillette

Boys Long Jump

ATHLETE NAMELOCATION
Gibson, AdamGillette
Wilson, SethCasper
Melchior, SamCheyenne

Boys Triple Jump

ATHLETE NAMELOCATION
Less, Kaiden Casper
Coles, CharlieCheyenne

Girls 60 Meter Dash

ATHLETE NAMELOCATION
Gustafson, SaigeCasper
Jirak, ValeriaAfton
Miller, GraceGillette
Scribner, AllieCasper
Iacovetto, DesiraeCasper 

Girls 200 Meter 

ATHLETE NAMELOCATION
Conrad, TaliaEvanston
Asmus, BrooklynTorrington
Buss, TristynCasper
Wallhead, AvaLaramie
DeWine, AubryGillet
Douzenis, CheriseWorlan

Girls 400 Meter 

ATHLETE NAMELOCATION
Wallhead, ChloeLaramie 

Girls 800 Meter 

ATHLETE NAMELOCATION
Nelson, AdaCody
Capener, JocelynEvanston
Jensen, KendraGillette
Doherty, MeganGillette
Murdock, IsabelleGreen River 

Girls 1600 Meter 

ATHLETE NAMELOCATION
Gross, AshleyCasper
Fehlauer, AlyssaSheridan 
Hofmeister, EmmaCheyenne 

Girls Freshman 1600 Meter 

ATHLETE NAMELOCATION
Giraldo, KieranLaramie 
Rose, Sofia Cheyenne 

Girls 4×200-Meter Relay

TEAM NAMELOCATION
Thunder Basin High School Gillette
Broncs Tack Club ‘A’Sheridan 
Evanston Red DevilsEvanston
Broncs Track CLub ‘B’Sheridan
Cheyenne Central IndiansCheyenne 

Girls 4×400-Meter Relay

TEAM NAMELOCATION
Thunder Basin High School Gillette
LHS TRACC ClubLaramie 
Broncs Track ClubSheridan 

Girls 1600 Sprint Medley

ATHLETE NAMELOCATION
Natrona Fillies Casper 
LHS TRACC ClubLaramie 
Evanston Red Devils Evanston
Broncs Track ClubSheridan 

Girls 3200 Meter Run

ATHLETE NAMELOCATION
Antonino, MadisonPinedale
Madsen, MaggieCheyenne 

Girls High Jump

ATHLETE NAMELOCATION
DeWine, AubryGillette
Noble, BrooklynnGillette
Iacovetto, DesiraeDouglas
Stirewalt, KatieCasper
Antonino, JayleeMountain View
Roitz, ElizaMountain, View
Jirak, ValerieAfton
Rogge, AshleyGillette
Richardson, AnnaWorland

Girls Pole Vault

ATHLETE NAMELOCATION
Charest, LillySheridan 
Sheehan, SaigeGillette
Andrews, AvaRock Springs 

Girls Shot Put

ATHLETE NAMELOCATION
Lewallen, TennysonSheridan
Allison, LillianGreen River
Becker, TeaganCasper
Lewis, KateLaramie
Boche, HarperTorrington

Girls Long Jump

ATHLETE NAMELOCATION
DeWine, AubryGillette
Morris, TaliahCheyenne
Scribner, AllieCasper
Jirak, ValerieAfton