UTAH ATHLETES POST IMPRESSIVE FINISHES TO QUALIFY FOR 2024 SIMPLOT GAMES FINALS

Pocatello, Idaho – More than 100 Utah athletes outperformed and outlasted their competitors in the qualifying days of the 2024 Simplot Games.  After two days of intense competition inside Idaho State University’s ICCU Dome, Utah athletes look to medal in multiple events. 

Many Utah athletes have excelled at the 44th Simplot Games. Here is a list of few Utah athletes to watch for in the finals. 

  • In the Boys 1600 Meters, Utah Athletes make up 50% of qualifiers with JoJo Jourdon (Salt Lake City) leading as the top qualifier.. 
  • In the Girls 1600 Meters, Utah Athletes make up 72% of qualifiers with Ava Trimble (Orem) as one of the fastest. 
  • In the Boys 800 Meters, Utah Athletes make up 63% of qualifiers with Noah Neilson (American Fork) leading.

The most notable Utah event today was the boys 3200 Meters, where Utah Athletes make up over 70% of qualifiers with two-time Gatorade’s National Boys XC Athlete of the Year, Daniel Simmons (American Fork). Simmons led all qualifying times and is looking to break his own meet record tomorrow.

A full list of Utah qualifiers is at the end of the release.

More than 2,000 athletes from across the U.S., Canada, and Australia are participating in the 44th Simplot Games. Simplot Games remains the nation’s premier high school indoor track and field event. Sponsored by the J.R. Simplot Company since 1979, the Simplot Games are held at Idaho State University’s ICCU Dome in Pocatello, Idaho.

For more information on Simplot Games, please visit our website at www.simplotgames.com. You may also contact the Simplot Games Media Team at media@simplotgames.com.

Girls 800 Meter Run 

ATHLETE NAMELOCATION
Alder, LilyOrem
Jourdon, SofiaSalt Lake City
Embley, MaddieOrem
Navarrete-Lamas, AldanaOrem
Lemon, Audrey Centerville 
Glazier, KenideeKanab
Bugnet, BrecklynFarr West 

Girls 1600 Meter Run

ATHLETE NAMELOCATION
Trimble, AvaOrem
Favero, AdriaSalt Lake City
Boltz, NataliaAmerican Fork
Stratton ToriAmercan Fork
Jensen, SkyeAmerican Fork
Whitford, HaleyAmercan Fork
Wayment, NicoleOgden
Woolf, MaciHerriman
Larson, KateKaysville
Hansen, KatiesWoods Cross
Preston, IsabelRiverton
Kleinman, AlyssaAmerican Fork
Ballard, HadlieNorth Logan
Siddoway, SkyeFarmington
Walton, MollyOrem
Stacey, KeiraCenterville
Egnew, NaomiCenterville
Dangerfield, EllieStansbury Park
Wilkinson, KambrieSalem
Blackham, KaitlynOgden
Steiger, SophieAmerican Fork
Rhoads, PaigeDraper
Douglass, KassidieBrigham City
Crosby, RachelHerriman
Bowen, KensieHerriman

Girls Freshman 1600 Meter Run

ATHLETE NAMELOCATION
Bahr, SophieAmerican Fork
Awtwater, HaileyWest Haven
Smith, ShayAmerican Fork

Girls 3200 Meter Run

ATHLETE NAMELOCATION
Hedengren, JaneOrem
Mecham, AvalonAmerican Fork
Barton, SiennaOgden
Wardle, AlaynaHerriman
Oyler, MyaRiverton
Robinson, MillieSaratoga Springs
Reeder, MadelynSalt Lake CIty
Lund, MaggieRiverton

Girls Long Jump

ATHLETE NAMELOCATION
Taylor, DenasjaWest Valley City

Girls 4×400 Meter Relay 

ATHLETE NAMELOCATION
T-Birds xcOrem
HighlandSalt Lake City

Girls 200 Meter Dash

ATHLETE NAMELOCATION
Hubbel, SabrinaWoods Cross
Wright, SabrinaSalt Lake City

Girls 400 Meter Dash 

ATHLETE NAMELOCATION
Toronto, LexiCenterville 
Storey, NessieOrem 
Anderson, BriaOrem
Stout, BreklynOrem
Holje, Sienna Kaysville 

Girls Pole Vault 

ATHLETE NAMELOCATION
Ames, AnnaMidvale
Porter-Gyll, AaleiahHerriman
Aguero, KaterinaRiverton
Ekins, EliRiverton
Fenn, GaberiellaRiverton
Germanov, NatalieRiverton
Jeppson, LucyRiverton
Marin, RylanRiverton
Ward, MonetRiverton

Girls High Jump

ATHLETE NAMELOCATION
Carlson, BostynDraper
Cummings, MaryAmerican Fork
Cvitkovich, CamiEden
Gray, PreselyAmerican Fork

Girls Shot Put 

ATHLETE NAMELOCATION
Baker, ClaraPleasant Grove
Nielson, AnnelieseBrigham City
Honsvick, MorganMapleton
Witte, AnastasiaLayton
Christensen, NorahOrem

Girls 1600 Sprint Medley Relay

ATHLETE NAMELOCATION
Orem XC & T&F ClubOrem
TimpanogosOrem
Farmtown TrackFarmington

Boys 1600 Meter Run

ATHLETE NAMELOCATION
Jourdon, JojoSalt Lake City
Bradshaw, BenAmerican Fork
Hyde, BenCenterville
Ogomo, TayshaunHerriman
Ludwig, AndrewRiverton
Hofheins, MaxHerriman
Steadman, WilliamHerriman
Peters, ClarkOrem
Tang, JonahSouth Jordan
McCulloch, EthanSpringville
Wood, HyrumSouth Jordan
Tang, MicahSouth Jordan
Hooper, HaydenBountiful
Plewe, AustinAmerican Fork
Tripp, CooperLehi
Helm, GageRiverton
James, TateOrem
Berkson, KyleSalt Lake City

Boys 3200 Meter Run

ATHLETE NAMELOCATION
Simmons, DanielAmerican Fork
Jaster, BenAmerican Fork
Evans, KadenAmerian Fork
Westfall, AustinOrem
Spencer, JacksonLayton
Rydeman, DavisLayton
Greene, DevanLehi
Hiilhouse, ZachPleasant Grove
Manwaring, NoahSouth Jordan
Beckstrom, JackSouth Jordan
Randall, CorbinRiverton

Boys 60 Meter Dash

ATHLETE NAMELOCATION
Overby, DominicWest Jordan
Hamblin, JoshuaNorth Ogden

Boys 200 Meter Dash

ATHLETE NAMELOCATION
Overby, DominicWest Jordan
Nelson, GrantWoods Cross
Weaver, JackOrem

Boys 400 Meter Dash

ATHLETE NAMELOCATION
Garrett, BroganMountain Green
Jensen, BodeFarmington
Larsen, NikPleasant Grove
Jenson, JordanWest Bountiful 
Gonzolez, Josiah Riverton 

Boys 800 Meter Dash

ATHLETE NAMELOCATION
Nielson, NoahAmerican Fork
Bement, RykerAmerican Fork
Horner, LukeRiverton
charmann, COltonOgden
Elliott, DillonSalt Lake City
Jenson, TylerOrem
Hamilton, CyOrem
Koldewyn, BrennonWoods Cross
Craven, BraxtonTremonton
Thompson, IanWoods Cross
Gehring, PeterCenterville
Egnew, WestonCenterville
Davis, HeberKaysville
Mecham, PeterOrem
Ralphs, BenFillmore
Crosland, IzaacFarmington 


Boys 4×400 Meter Relay 

ATHLETE NAMELOCATION
Davis Track ClubKaysville
Valhalla Track ClubCenterville

Boys High Jump 

ATHLETE NAMELOCATION
Bourgeous, DavidTremonton
Bennette, CasheKaysville
Egbert, BrevinSmithfield
Gillilan, LoganSouth Weber
Oliver, MaxWest Haven
Prior, ZachSpanish Fork
White, TeigeTremonton
Brookes, ColeWoods Cross

Boys Freshman 1600 Yard Dash

ATHLETE NAMELOCATION
Clark, CooperGrantsville
Hazard, JefferySouth Jordan
Seitzinger, TraekeSpanish Fork

Boys Shot Put 

ATHLETE NAMELOCATION
Bissegger, BrockBrigham City
Cook, JaceWest Point
Houle, DavidAmerican Fork

Boys Pole Vault 

ATHLETE NAMELOCATION
Barker, WyattRiverton
Croft, BrendanRiverton
Wightman, AdamRiverton

Boys Long Jump

ATHLETE NAMELOCATION
Egbert, BrevinSmithfield
Overby, DominicWest Jordan
Brooks, ColeWoods Cross

Boys 1600 Sprint Medley Relay

ATHLETE NAMELOCATION
Farmtown TrackFarmington 
Davis Track ClubKaysvile
Woods CrossWoods Cross