2019 Boys Heats

FINALS

Simplot Games Meet                                               Hy-Tek's MEET MANAGER  Page 1
                          Simplot Games 2019 - 2/14/2019 to 2/16/2019
                                 Meet Program - Simplot Games

Event  9   Boys 800 Meter Run -
Lane         Name                               Year School
Section   1 of  3   Finals
  1          Bowen, Troy                          12 RISE, BROOMFIELD, CO
  2          Abade, Abdinajib                     11 Gazelle Sprint Club, Denver, CO
  3          Bright, Zac                          10 Bright, Zac, Idaho falls, ID
  4          Palmer, Dylan                        12 Team Idaho 2019, Boise, ID
  5          Lambert, Ian                         12 Team Idaho 2019, Boise, ID
  6          Armstrong, Thomas                    12 University of Calgary Athletic, Calgary
  7          Morgan, Brandon                      12 Skyhawk Track, Salem, UT
  8          Cedillo, Hector                      12 Olympus A, Salt Lake City, UT
  9          Van Orden, Jacob                      9 Tiger Track Club, Jerome, ID
Section   2 of  3   Finals
  1          Clove, Mitchell                      12 Davis Track Club, Kaysville, UT
  2          Good, Aiden                          11 Airdrie Aces Athletics Club, Airdrie, A
  3          Carlson, Cooper                      11 Team Idaho 2019, Boise, ID
  4          Stromberg, Hite                      12 O-Town Tigers, Ogden, UT
  5          Fenton, Scott                        12 Riversdale Athletics Club, Saskatoon, S
  6          Masias, Matthew                      11 Masias, Matthew, Saratoga Springs, UT
  7          Rummens, Ryan                        11 Woods Cross, Woods Cross, UT
  8          Corbridge, Joseph                    12 American Fork XC Club, American Fork, U
  9          Makwae, Bill                         11 MAC Track, SHERWOOD PARK, AB
Section   3 of  3   Finals
  1          Schmautz, Tyler                      10 Mountain West Track Club, Missoula, MT
  2          Swanson, Mats                         9 Leduc Track, Leduc, AB
  3          Wafer, Matthew                       11 Wafer, Matthew, Edmonton, AB
  4          Pernitsky, Treyton                   12 Riversdale Athletics Club, Saskatoon, S
  5          Mann, Dawson                         12 Mann, Dawson, Sanford, MB
  6          Dymond, Jackson                      11 Olympus A, Salt Lake City, UT
  7          Carranza, Anthony                    12 Southern California Elite, Altadena, CA
  8          Bauman, Dylan                        12 Riversdale Athletics Club, Saskatoon, S
  9          Orr, Jake                            10 Chargers Track Club, Draper, UT

Event  5   Boys 200 Meter Dash -
Lane         Name                               Year School
Section   1 of  3   Finals
  1          Neveraz, Armando                     12 Tri-Valley Flyers, Antioch, CA
  2          Salcido, Erick                       12 Rock Springs, Rock Springs, WY
  3          Forsyth, Bracken                     12 Layton Track and XC Club, Layton, UT
  4          Ellingboe, Collin                    12 Blazin Bruin, Long Beach, CA
  5          Roma, Matt                           12 Broncs Track Club, Sheridan, WY
  6          Ellis, Porter                        12 Lone Peak Track, Highland, UT
Section   2 of  3   Finals
  1          Menegatti, Dawson                    11 REAL TRAINING COLORADO, HENDERSON, CO
  2          Milmine, Cody                        12 Broncs Track Club, Sheridan, WY
  3          Schnatter, Jacob                     11 Spokane Speed Academy, Spokane, WA
  4          Hoffman, Donovan                     11 Bolts Track Club - CCSD#1, Gillette, WY
  5          Payne, Matthew                        9 Maribyrnong, Tarneit, Vic
  6          Craig, Cooper                        11 Bozeman Track Club, Bozeman, MT
Section   3 of  3   Finals...(Event  5   Boys 200 Meter Dash -)
  1          Lee, Kurtis                          11 Unattached - San Jose, San Jose, CA
  2          Nuhfer, Nick                         11 REAL TRAINING COLORADO, HENDERSON, CO
  3          Ivie, Braiden                        11 Gold Medal Athletics, lehi, UT
  4          Hill, Chris                          12 Academy Of Speed, Fullerton, CA
  5          Moore, Wyatt                         12 Star Valley, Afton, WY
  6          Schurr, Gavin                        10 RISE, BROOMFIELD, CO

Event  11   Boys 1600 Meter Run -

Lane         Name                               Year School
Section   1 of  3   Finals
  1          Valerio, Marcos                      12 Green River Wolves, Green River, WY
  2          Boggs, Bryce                         12 Boggs, Bryce, Grand Junction, CO
  3          Robertson, Creed                     11 Team Provo, PROVO, UT
  4          Crossley, Luke                       10 Roy Track Club, Roy, UT
  5          Clark, Cooper                        11 Box Elder, brigham city utah, UT
  6          Knight, Carson                       12 Davis Track Club, Kaysville, UT
  7          Avery, Garett                        12 Broncs Track Club, Sheridan, WY
  8          Neuenschwander, Kyle                 12 Woods Cross, Woods Cross, UT
  9          Spackman, Rawson                     11 Spackman, Rawson, Kaysville, UT
 10          Forrester, Logan                     11 Team Idaho 2019, Boise, ID
 11          Richardson, Russell                  11 Richardson, Russell, Kuna, ID
 12          Finch, Carson                        11 Finch, Carson, cedar hills, UT
Section   2 of  3   Finals
  1          Paxton, Carter                       12 Paxton, Carter, Springville, UT
  2          Gebhardt, Andy                       11 Gebhardt, Andy, Salmon, ID
  3          Harmon, Kayden                       12 Orem Track Club, Orem, UT
  4          Belnap, Carson                       11 Belnap, Carson, STANSBURY PARK, UT
  5          Cardon, Dallin                       12 Evanston Red Devils, Evanston, WY
  6          May, Griffin                         11 Bozeman Distance Project, Bozeman, MT
  7          Grocholski, Kobe                     11 Grocholski, Kobe, Beaverlodge, AB
  8          Hogan, Jared                         12 Davis Track Club, Kaysville, UT
  9          DiReda, Garrett                      11 DiReda, Garrett, Kaysville, UT
 10          Hart, Dallin                         12 Grizz DC's, Idaho Falls, ID
 11          Halverson, Jacob                     11 Davis Track Club, Kaysville, UT
 12          Oblad, Josh                          11 Oblad, Josh, tooele, UT
Section   3 of  3   Finals
  1          Fast, Quincy                         12 Riversdale Athletics Club, Saskatoon, S
  2          Pollock, Gavin                       12 Team Idaho 2019, Boise, ID
  3          Boyce, Calvin                        12 T-BIRDS TRACK CLUB, Provo, UT
  4          Hastings, Zac                        12 Hillcrest UT, Midvale, UT
  5          Hogan, Drew                          11 Syracuse Track Club, Westpoint, UT
  6          Brems, Dalton                        12 American Fork XC Club, American Fork, U
  7          Bird, Dallin                         11 Indian Track Club, Pocatello, ID
  8          Clinger, Carson                      12 American Fork XC Club, American Fork, U
  9          Visser, Peter                        10 Star Valley, Afton, WY
 10          Davis, Jason                         12 Woods Cross, Woods Cross, UT
 11          Wetzel, Asefa                        12 Star Valley, Afton, WY
 12          Green, Nathan                        10 Team Idaho 2019, Boise, ID

Event  7   Boys 400 Meter Dash -
Lane         Name                               Year School
Section   1 of  3   Finals
  1          Holtzen, Trajan                      12 Magic Valley Speedgoats, Twin Falls, ID
  2          Caskey, Cole                         11 AMATA, Centennial, CO
  3          Littlefield, Xander                  12 CHEETAHS UTAH, WEST VALLEY CITY, UT
  4          Lehr, Connor                         12 Utah Prospects, Layton, UT
  5          Taylor, Bracken                      11 Logan Track Club, Logan, UT
  6          Anderson, Bryce                      11 Roy Track Club, Hooper, UT
Section   2 of  3   Finals
  1          Hazlett, Eli                         11 Gold Medal Athletics, lehi, UT
  2          Ward, Gavin                          10 Lone Peak Track, Highland, UT
  3          Rodriquez, Fred                      12 Heritage Track Club, San Jose, CA
  4          Peterson, Austin                     12 Utah Sprint Academy, Sandy, UT
  5          Robinson, Keeshonne                  12 Southern California Elite, Altadena, CA
  6          Kaufusi, Nathan                      12 Syracuse Track Club, Westpoint, UT

Section   3 of  3   Finals
  1          Vinson, Ezekiel                      11 Vinson, Ezekiel, Ely, NV
  2          Tapp, Luke                           11 Trojan Track, Rigby, ID
  3          Nuhfer, Nick                         11 REAL TRAINING COLORADO, HENDERSON, CO
  4          Jensen, Jace                         12 Bountiful Track Club, Bountiful, UT
  5          Oboh, Omo                            11 ISC International, San Jose, CA
  6          Perrett, Benjamin                    12 Perrett, Benjamin, Neepawa, MB

Event  24   Boys 4x800 Meter Relay -
Lane         Relay                                    
Section   1 of  2   Timed Finals
  1       A  Bountiful Track Club
  2       C  Davis Track Club
  3       A  O-Town Tigers
  4       B  Davis Track Club
  5       A  Broncs Track Club
  6       A  Woods Cross
Section   2 of  2   Timed Finals
  1       A  Riversdale Athletics Club
  2       A  REAL TRAINING COLORADO
  3       A  TOU TC
  4       A  Chargers Track Club
  5       A  Team Idaho 2019
  6       A  Davis Track Club

Event  1   Boys 60 Meter Dash -
Lane         Name                               Year School
Section   1 of  3   Finals
  1          Yoder, Nathan                        12 Heritage Track Club, San Jose, CA
  2          Hernandez, Austin                    12 Project, Ballantine, MT
  3          Kaufusi, Nathan                      12 Syracuse Track Club, Westpoint, UT
  4          Jackson, Kalel                       12 Academy Of Speed, Fullerton, CA
  5          Adams, Tyler                         11 Timpanogos, Orem, UT
  6          Monestime, Chase                     11 Angel Flight Track Club, Denver, CO
Section   2 of  3   Finals
  1          Mars, Dorien                         12 Academy Of Speed, Fullerton, CA
  2          Jones, Marlon                        12 Flying AJ's Track Club, GIG HARBOR, WA
  3          Hemingway, Magnus                    11 Team Idaho 2019, Boise, ID
  4          Milmine, Cody                        12 Broncs Track Club, Sheridan, WY
  5          Williams, Micah                      11 Williams, Micah, Portland, OR
  6          Williams, Warren                     12 BEAST Athletic Performance, Tracy, CA
Section   3 of  3   Finals...(Event  1   Boys 60 Meter Dash -)
  1          Brassfield, Sterling                 10 AMATA, Centennial, CO
  2          Crespo, Nolan                        12 Academy Of Speed, Fullerton, CA
  3          Ivie, Braiden                        11 Gold Medal Athletics, lehi, UT
  4          Prettyman, William                   12 CHEETAHS UTAH, WEST VALLEY CITY, UT
  5          Lee, Kurtis                          11 Unattached - San Jose, San Jose, CA
  6          Hill, Chris                          12 Academy Of Speed, Fullerton, CA

Event  18   Boys 1600 Sprint Medley -
Lane         Relay                                    
Section   1 of  2   Finals
  1       A  Layton Track and XC Club
  2       A  Tri-Valley Flyers
  3       A  RISE
  4       B  REAL TRAINING COLORADO
  5       A  Sport of the Gods
  6       A  Roy Track Club

Section   2 of  2   Finals
  1       A  TOU TC
  2       A  New Image Training Group of L
  3       A  Blazin Bruin
  4       A  Team Idaho 2019
  5       A  Syracuse Track Club
  6       A  Bountiful Track Club

Event  3   Boys 60 Meter Hurdles -
Lane         Name                               Year School
Section   1 of  3   Finals
  1          Ostler, Kyler                        11 Big Horn High School, Big Horn, WY
  2          Carter, Sir                          11 Kitsap Fliers, Silverdale,, WA
  3          Greenelsh, Liam                      12 Big Horn High School, Big Horn, WY
  4          Hust, Chris                          12 Project, Ballantine, MT
  5          Edwards, Tyson                       11 Bolts Track Club - CCSD#1, Gillette, WY
  6          Rodriquez, Diego                     12 Heritage Track Club, San Jose, CA
Section   2 of  3   Finals
  1          Jumal, Jasiri                        12 Southern California Elite, Altadena, CA
  2          Helms, Landon                         9 Team Idaho 2019, Boise, ID
  3          Gray, Ian                            12 Angel Flight Track Club, Denver, CO
  4          Rindlisbaucher, Cyrus                12 TOU TC, Logan, UT
  5          Graves, Bradley                      12 Project, Ballantine, MT
  6          Roberts, Devon                       12 Bear River, Tremonton, UT
Section   3 of  3   Finals
  1          Taylor, Anthony                      10 New Image Training Group of L, LOS ANGE
  2          Nyatusah, Joel                       12 Gazelle Sprint Club, Denver, CO
  3          Williams, Warren                     12 BEAST Athletic Performance, Tracy, CA
  4          Wright, Ryan                         11 Calgary Warriors Track Club, Calgary, A
  5          Hanson, Nate                         12 AMATA, Centennial, CO
  6          Riegert, Alec                        12 Broncs Track Club, Sheridan, WY

Event  20   Boys 4x200 Meter Relay -
Lane         Relay                                    
Section   1 of  2   Finals
  1       A  Heritage Track Club
  2       A  Mountain West Track Club
  3       A  AMATA
  4       A  Rock Springs
  5       A  Success Academy Hawks
  6       A  Idaho Dash Track Club
Section   2 of  2   Finals...(Event  20   Boys 4x200 Meter Relay -)
  1       A  Gazelle Sprint Club
  2       A  Angel Flight Track Club
  3       A  Broncs Track Club
  4       A  CHEETAHS UTAH
  5       A  Utah Sprint Academy
  6       A  Team Idaho 2019

Event  13   Boys 3200 Meter Run -
Lane         Name                               Year School
Section   1 of  1   Finals
  1          Said, Moktar                         11 Riversdale Athletics Club, Saskatoon, S
  2          Ferrin, Trey                         12 Davis Track Club, Kaysville, UT
  3          Moss, Stetson                        11 Moss, Stetson, Idaho Falls, ID
  4          Thompson, Creed                      10 Thompson, Creed, Lehi, UT
  5          Gentry, Gordon                       12 Gentry, Gordon, Great Falls, MT
  6          Smart, Tyman                         12 Smart, Tyman, Grand Junction, CO

Simplot Games Meet                                               Hy-Tek's MEET MANAGER  Page 4
                          Simplot Games 2019 - 2/14/2019 to 2/16/2019
                                 Meet Program - Simplot Games

Section   1 of  1   Finals
  7          Boyle, Mark                          11 Chargers Track Club, Draper, UT
  8          Perrin, Ben                          12 Perrin, Ben, Lakeside, MT
  9          Athay, Mitchell                      10 Athay, Mitchell, Idaho Falls, ID
 10          Mortensen, Dalton                    10 Bountiful Track Club, Bountiful, UT
 11          Harrison, Kashon                     12 Harrison, Kashon, Fruitland, NM
 12          Wilkins, Carson                      12 Wilkins, Carson, Mountain Green, UT
 13          Wehrli, Max                          12 Wehrli, Max, South Weber, UT
 14          Grundvig, Luke                       12 American Fork XC Club, American Fork, U

Event  22   Boys 4x400 Meter Relay -
Lane         Relay                                    
Section   1 of  2   Finals
  1       A  AMATA
  2       A  Park City Track Club
  3       A  Evanston Red Devils
  4       A  Success Academy Hawks
  5       A  Skyhawk Track
  6       A  Davis Track Club
Section   2 of  2   Finals
  1       A  Southern California Elite
  2       A  RISE
  3       A  Blazin Bruin
  4       A  Broncs Track Club
  5       A  Rock Springs
  6       A  Lone Peak Track

Event  60   Boys 4x200 Meter Relay -
Lane         Relay                                    
Section   1 of  1   Timed Finals
  1       A  Magic Valley Speedgoats
  2       B  Idaho Dash Track Club
  3       D  Idaho Dash Track Club
  4       A  Trojan Track
  5       A  Indian Track Club
  6       C  Canyon Track Club

Event  62   Boys 1600 Meter Run -  Freshman 1600
Lane         Name                               Year School
Section   1 of  1   Timed Finals
  1          Peterson, Ethan                       9 Peterson, Ethan, Farmington, UT
  2          Clarke, Tim                           9 Woods Cross, Woods Cross, UT
  3          Richardson, William                   9 Richardson, William, Kuna, ID
  4          Halverson, Isaac                      9 Halverson, Isaac, Kaysville, UT
  5          Neuenschwander, Matthew               9 Neuenschwander, Matthew, Kaysville, UT
  6          Hurm, Braik                           9 Campbell County, Gillette, WY
  7          Carney, Quinten                       9 Team Idaho 2019, Boise, ID
  8          Garnica, Logan                        9 Garnica, Logan, Springville, UT