2015 Boys Results

Currently viewing the category: “2014 Boys Results”

Men Pole Vault Final

On February 16, 2014 By

 

Men Pole Vault ‑

================================================================

Name                    Year School                  Finals

================================================================

Finals

1 Lawerence, Alex           12 YMCA Team Id,Boise,   14‑06.00

2 Meihaus, Nicholas         12 Team Pueblo,Pueblo,   14‑06.00

3 Dringman, Brett           12 Dringman, Br,Billin   14‑00.00

4 Jones, Adam               12 Jones, Adam,Meridia   14‑00.00

5 Newell, Walker            11 Campbell Cou,Gillet   13‑06.00

[…]

Continue Reading

Men 1600m Final

On February 16, 2014 By

 

Men 1600 Meter Run ‑

===================================================================

Name                    Year School                  Finals  H#

===================================================================

Finals

1 Faure, Ricky              12 Rock Springs,Rock S    4:10.22   3

2 Brewer, Andrew            12 Brewer, Andr,South     4:12.99   3

3 Ort, Jay                  11 Ort, Jay,Carman, MB    4:17.34   3

4 Meirow, Liam              12 Meirow, Liam,Dillon    4:20.55   3

[…]

Continue Reading

Men 200m Final

On February 16, 2014 By

 

Men 200 Meter Dash ‑

===================================================================

Name                    Year School                  Finals  H#

===================================================================

Finals

1 Thompson, Jai’Shawn       11 Pure Speed T,Aurora      22.01   3

2 Singleton, Brandon        12 Pure Speed T,Aurora      22.04   3

3 Hasson, Brandon           11 New Image Tr,Ladera      22.11   3

4 Mewborn, David            12 Bsharp Acade,Fairfi      22.17   3

[…]

Continue Reading

Men 4 x 400 Relay Final

On February 15, 2014 By

Men 4×400 Meter Relay ‑

===================================================================

School                                               Finals  H#

===================================================================

Finals

1 Riverton (Utah)  ‘A’                                3:20.37   1

2 Mountain West Youth Track Club  ‘A’                 3:21.60   2

3 Flying Jaguars  ‘A’                                 3:21.93   1

4 Blazin Bruins  ‘A’                                  3:24.64   2

5 Kelly Walsh High School  ‘A’                        3:25.32   2

6 Casper Natrona Mustangs  ‘A’                        3:26.62   2

7 Davis […]

Continue Reading

Men 3200 Meter Run Final

On February 15, 2014 By

    Men 3200 Meter Run ‑ ================================================================     Name                    Year School                  Finals ================================================================ Finals   1 Geberkidane, Cerake       12 NiteMoves TC,Denver    9:01.13   2 Armstrong, Elijah         11 Indian Track,Pocate    9:10.93   3 Mantz, Conner             11 Sky View Boy,Smithf    9:12.99   4 Davila, Hunter            11 Kelly Walsh,Casper,    9:20.97   5 Henry, Jonah              12 Laramie Trac,Larami    9:21.30 […]

Continue Reading

Men All Idaho 4 x 200 Final

On February 15, 2014 By

 

Men 4×200 Meter Relay ‑

================================================================

School                                               Finals

================================================================

Finals

1 YMCA Team Idaho  ‘B’                                1:34.81

2 YMCA Team Idaho  ‘C’                                1:36.17

3 Gate City Track Club  ‘A’                           1:36.51

4 Indian Track Club  ‘A’                              1:36.70

5 CR Elite  ‘A’                                       1:38.03

‑‑ Portneuf Valley  ‘A’                                     DQ

Continue Reading

Men 4 x 200 Relay Final

On February 15, 2014 By

Men 4×200 Meter Relay ‑

===================================================================

School                                               Finals  H#

===================================================================

Finals

1 Pure Speed TC  ‘A’                                  1:29.55   2

2 Mhs Wildcats  ‘A’                                   1:30.08   2

3 Core Speed  ‘A’                                     1:30.87   2

4 Blazin Bruins  ‘A’                                  1:31.78   2

5 Bsharp Academy  ‘A’                                 1:31.85   2

6 Wildcat Track Club  ‘A’                             1:32.00   1

7 Casper Natrona Mustangs  ‘A’                        1:32.54   […]

Continue Reading

Men 800 Meter Final

On February 15, 2014 By

Men 800 Meter Run ‑

===================================================================

Name                    Year School                  Finals  H#

===================================================================

Finals

1 Penner, Isaac             12 Penner, Isaa,Beaumo    1:54.87   3

2 Petrie, Zachary           12 Angel Flight,Aurora    1:55.10   3

3 Wallin, Jordan            12 YMCA Team Id,Boise,    1:55.76   3

4 Sorensen, Samuel          12 Mountain Vie,Orem,     1:57.25   3

5 Laris, Copeland           11 Blazin Bruin,Long B    1:57.47   2

[…]

Continue Reading

Men High Jump Final

On February 15, 2014 By

    Men High Jump ‑ ================================================================     Name                    Year School                  Finals ================================================================ Finals   1 Bruton, Daniel            12 Bruton, Dan,Rexburg    6‑07.00   2 Cunningham, Wyatt         12 West Coast P,North     6‑07.00   3 Russell, Tyler            12 Fossil Ridge,Fort C    6‑07.00   4 Bursach, Trevor           12 Bursach, Tre,Lehi,     6‑05.00   4 Meihaus, Nicholas         12 Team Pueblo,Pueblo,    6‑05.00 […]

Continue Reading

Men 400 Meter Final

On February 15, 2014 By

Men 400 Meter Dash ‑

===================================================================

Name                    Year School                  Finals  H#

===================================================================

Finals

1 McClanahan, Kevin         12 Ric Rojas Ru,Broomf      48.91   3

2 Bluth, Michael            12 Riverton (Ut,Rivert      48.98   3

3 Briggs, Kemonie           12 Blazin Bruin,Long B      49.08   3

4 Prowes, Antwuin           12 Flying Jagua,Hercul      49.61   2

5 Hall, Ronny               12 Core Speed,Gardena,      49.67   3

[…]

Continue Reading

Men Triple Jump Finals

On February 15, 2014 By

Event 40  Men Triple Jump ‑

================================================================

Name                    Year School                  Finals

================================================================

Finals

1 Moore, Nathaniel          12 Moore, Natha,Fremon   48‑03.00

2 King, Marcell             12 YMCA Team Id,Boise,   45‑06.50

3 Adegoke, Tomi             11 Fluid Motion,Alta L   45‑02.50

4 Cates, Devin              11 Cates, Devin,yuba c   43‑04.00

5 Nash‑Harris, Javin        12 Nash‑Harris,,Seattl   43‑00.50

6 Russell, Tyler            12 Fossil […]

Continue Reading

Men 60 Meter Hurdles Final

On February 15, 2014 By

Men 60 Meter Hurdles ‑

===================================================================

Name                    Year School                  Finals  H#

===================================================================

Finals

1 Manuel, Bayron            12 Blazin Bruin,Long B       8.00   3

2 Robinson, Javion          12 East Oakland,Oaklan       8.17   3

3 Collins, Justin            9 New Image Tr,Ladera       8.18   2

4 Czellecz, Joey            12 Kelly Walsh,Casper,       8.23   3

5 Dopp, Cam                 12 Wildcat Trac,Woods        8.40   3

[…]

Continue Reading

Men 1600 Sprint Medley Final

On February 15, 2014 By

    Men 1600 Sprint Medley ‑ ===================================================================     School                                               Finals  H# =================================================================== Finals   1 New Image Training Group  ‘A’                       3:35.67   2   2 Fort Collins Track Club  ‘A’                        3:37.09   2   3 Davis Track Club  ‘A’                               3:37.49   2   4 Wildcat Track Club  ‘A’                             3:37.51   2   5 YMCA Team Idaho  ‘B’                                3:40.48   2 […]

Continue Reading

Men 60 Meter Finals

On February 15, 2014 By

Men 60 Meter Dash ‑

===================================================================

Name                    Year School                  Finals  H#

===================================================================

Finals

1 Gillespie, Cravon         12 Mhs Wildcats,Altade       6.86   3

2 Thompson, Jai’Shawn       11 Pure Speed T,Aurora       6.90   3

3 Tchnawou, Kossi           11 Pure Speed T,Aurora       6.96   3

4 Cook, Trevor              10 Angel Flight,Aurora       7.00   3

5 Artist, Chad              11 Artist, Chad,North        7.00   2

[…]

Continue Reading

Men Shot Put Finals

On February 15, 2014 By

Event 38  Men Shot Put ‑

================================================================

Name                    Year School                  Finals

================================================================

Finals

1 Lynch, Garrett            12 Cody Track,Cody, WY   58‑11.00

2 James, Andre              11 James, Andre,south    57‑07.25

3 Haugh, Daniel             12 Throw1deep C,Mariet   56‑02.25

4 Franklin, Jeremy          12 Core Speed,Gardena,   55‑04.25

5 Dunivan, Nathan           12 Sand Creek T,Colora   54‑03.25

6 Merkley, Tyler            11 Fluid […]

Continue Reading

Men 4 x 800 Relay Finals

On February 15, 2014 By

Men 4×800 Meter Relay ‑

===================================================================

School                                               Finals  H#

===================================================================

Finals

1 Davis Track Club  ‘A’                               8:06.04   2

1) MacKay, Logan 10                2) Ward, Josh 11

3) Smith, Stokton 11               4) Blanchard, Colter 10

2 Kelly Walsh High School  ‘A’                        8:11.62   2

1) Carlson, Clay 12                2) Kepler, Calum 12

3) Davila, Hunter 11               4) […]

Continue Reading

Men Long Jump Finals

On February 15, 2014 By

Men Long Jump ‑

================================================================

Name                    Year School                  Finals

================================================================

Finals

1 Jackson, Adoree           12 Core Speed,Gardena,   24‑01.25

2 Moore, Nathaniel          12 Moore, Natha,Fremon   23‑11.75

3 Solomon, William          12 Fluid Motion,Alta L   23‑05.25

4 Johnson, Tanner           12 Johnson, Tan,Boise,   22‑05.50

5 Bursach, Trevor           12 Bursach, Tre,Lehi,    21‑07.50

6 Warner, Scott             12 CR Elite,Twin Falls   20‑09.50

[…]

Continue Reading

Men Triple Jump Qualifiers

On February 14, 2014 By

Event  40   Men Triple Jump ‑ Pos         Comp#     Name                                                                                    Year   School Flight   1 of  1   Finals     1        1343    Cates, Devin                                                     11  Cates, Devin, yuba city, CA     2        1701    Adegoke, Tomi                                                 11  Fluid Motion, Alta Loma, CA     3        1716    Russell, Lane                                                    12  Flying Aj’s Track, Tacoma, WA     4        1766    Russell, Tyler                                                    12  […]

Continue Reading

Men Long Jump Qualifiers

On February 14, 2014 By

Event  36   Men Long Jump ‑ Pos         Comp#     Name                                                                                    Year   School Flight   1 of  1   Finals     1        1236    Bursach, Trevor                                                12  Bursach, Trevor, Lehi, UT     2        1300    Felicitas, Kurt                                                   11  Cardinal Track Club, San Jose, CA     3        1475    Jackson, Adoree                                               12  Core Speed, Gardena, CA     4        1506    Warner, Scott                                                    12  CR […]

Continue Reading

Men High Jump Qualifiers

On February 14, 2014 By

Event  34   Men High Jump ‑ Pos         Comp#     Name                                                                                    Year   School Flight   1 of  1   Finals     1        1230    Bruton, Daniel                                                  12  Bruton, Daniel, Rexburg, ID     2        1236    Bursach, Trevor                                                12  Bursach, Trevor, Lehi, UT     3        1273    Wagner, Dalton                                                 12  Campbell County High School, Gillette, W     4        1297    Carbin, Darius                                                  10  Cardinal […]

Continue Reading

Men Pole Vault Qualifiers

On February 14, 2014 By

Event  32   Men Pole Vault ‑ Pos         Comp#     Name                                                                                    Year   School Flight   1 of  1   Finals     1        1261    Adams, Kris                                                      12  Campbell County High School, Gillette, W     2        1269    Newell, Walker                                                 11  Campbell County High School, Gillette, W     3        1321    Hunsicker, Lane                                               12  Casper Natrona Mustangs, Casper, WY     4        1607    Tyndall, […]

Continue Reading

Men Shot Put Qualifiers

On February 14, 2014 By

Event  38   Men Shot Put ‑ Pos         Comp#     Name                                                                                    Year   School Flight   1 of  1   Finals     5        1315    Bailey, Michael                                                 12  Casper Natrona Mustangs, Casper, WY    10       1393    Fuller, Zack                                                      12  Chey Central, Cheyenne, WY    13       1434    Lynch, Garrett                                                  12  Cody Track, Cody, WY    14       1457    Mckown, Marshall                                            12  Comstock Track […]

Continue Reading

Men 1600 Sprint Medley Prelim

On February 14, 2014 By

    Men 1600 Sprint Medley ‑ ===================================================================     School                                              Prelims  H# =================================================================== Preliminaries   1 New Image Training Group  ‘A’                       3:41.93q  5   2 Wildcat Track Club  ‘A’                             3:42.40q 10   3 Fort Collins Track Club  ‘A’                        3:43.81q  9   4 YMCA Team Idaho  ‘B’                                3:43.94q  4   5 Ric Rojas Running  ’A’                              3:44.30q 10 […]

Continue Reading

Men 60 Meter Prelims

On February 14, 2014 By

Men 60 Meter Dash ‑

===================================================================

Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

1 Tchnawou, Kossi           11 Pure Speed T,Aurora       7.05q  3

2 Mewborn, David            12 Bsharp Acade,Fairfi       7.08q  8

3 Thompson, Jai’Shawn       11 Pure Speed T,Aurora       7.10q  4

4 Cook, Trevor              10 Angel Flight,Aurora       7.12q  9

5 Niederer, Karsten         12 YMCA Team Id,Boise,       7.12q […]

Continue Reading

Men 800 Meter Run Prelim

On February 14, 2014 By

    Men 800 Meter Run ‑ ===================================================================     Name                    Year School                 Prelims  H# =================================================================== Preliminaries   1 Wallin, Jordan            12 YMCA Team Id,Boise,    1:58.00q  1   2 Penner, Isaac             12 Penner, Isaa,Beaumo    1:58.35q  2   3 Sorensen, Samuel          12 Mountain Vie,Orem,     1:58.96q  5   4 Hartford, Josh            12 Green River,Green R    1:59.28q  2   5 […]

Continue Reading

Men 400 Meter Prelims

On February 14, 2014 By

Men 400 Meter Dash ‑

===================================================================

Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

1 Leavitt, Trevor           12 Davis Track,Kaysvil      50.45q 16

2 Briggs, Kemonie           12 Blazin Bruin,Long B      50.47q  9

3 McClanahan, Kevin         12 Ric Rojas Ru,Broomf      50.49q 15

4 Singleton, Brandon        12 Pure Speed T,Aurora      50.84q  5

5 Bluth, Michael            12 Riverton (Ut,Rivert      51.16q […]

Continue Reading

Men 60 Meter Hurdles Prelims

On February 14, 2014 By

Men 60 Meter Hurdles –

===================================================================

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Manuel, Bayron            12 Blazin Bruin,Long B       8.07q  4

  2 Robinson, Javion          12 East Oakland,Oaklan       8.30q 11

  3 La-Anyane, Atari          12 South […]

Continue Reading

Men 200 Meter Prelims

On February 14, 2014 By

 

Men 200 Meter Dash ‑

===================================================================

Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

1 Mewborn, David            12 Bsharp Acade,Fairfi      22.36q  6

2 Singleton, Brandon        12 Pure Speed T,Aurora      22.45q  8

3 Hasson, Brandon           11 New Image Tr,Ladera      22.61q  1

4 Skrine, Jaysean           12 Skrine, Jays,Colora      22.69q 16

5 Thompson, Jai’Shawn       11 Pure Speed T,Aurora      […]

Continue Reading

 

Men 4×400 Meter Relay ‑

===================================================================

School                                              Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

1 Blazin Bruins  ‘A’                                  3:27.93q  7

2 Kelly Walsh High School  ‘A’                        3:28.02q  1

3 Mountain West Youth Track Club  ‘A’                 3:29.24q  5

4 Core Speed  ‘A’                                     3:29.62q  2

5 Blazin Bruins  ‘B’                                  3:30.18q  2

6 Casper Natrona Mustangs  ‘A’                        3:30.61q  5

7 […]

Continue Reading

 

Men 4×200 Meter Relay ‑

===================================================================

School                                              Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

1 Pure Speed TC  ‘A’                                  1:31.07q  5

2 Mhs Wildcats  ‘A’                                   1:32.66q  6

3 Core Speed  ‘A’                                     1:32.67q  2

4 Blazin Bruins  ‘A’                                  1:32.93q  1

5 Bsharp Academy  ‘A’                                 1:33.16q  7

6 Fort Collins Track Club  ‘A’                        1:33.35q  2

7 Wildcat Track Club  […]

Continue Reading