Idaho Athletes Run, Dash and Vault into the 2019 Simplot Games Finals

For Immediate Release

Date: February 15, 2019

Contact: Taylor Meeks (208) 840-1426

E-mail: media@simplotgames.com

Idaho Athletes Run, Dash and Vault into the 2019 Simplot Games Finals

Pocatello, Idaho– Idaho athletes represented their home state through the rigorous day and a half of qualifiers and look to medal in multiple events in the 2019 Simplot Games finals.

Here is a list of Idaho athletes to watch for in the finals.

  • Paige Tekippe, a sophomore from Boise, qualified in both the girls’ long jump and the girls’ triple jump. She long jumps at 8:30 a.m. and triple jumps at 12:30 p.m. on Saturday.
  • Ty Wright, a senior from Shelley, qualified for the boys’ high jump finals. He jumps at 12:30 p.m. on Saturday.
  • Nathan Green, a sophomore from Boise, qualified first in the boys’ 1600 meters with a time of 4:24.39. He will race at 2:05 p.m. on Saturday.
  • Lexy Halladay, a junior from Boise, qualified second in the girls’ 1600 meters with a time of 5:04.68. She will compete at 1:55 p.m. on Saturday.

A full list of Idaho qualifiers is at the end of the release.

More than 2,200 athletes will come from across the U.S., Canada, Australia and New Zealand to participate in the 41st annual Simplot Games. Simplot Games remains the nation’s premier high school indoor track and field event. Sponsored by the J.R. Simplot Company since 1979, the Simplot Games are held at Idaho State University’s Holt Arena in Pocatello, Idaho.

For more information on Simplot Games, please visit our website at www.simplotgames.com. You may also contact Lisa Woodland at (208) 235-5604 or Simplot Games Media Team at media@simplotgames.com.

###

Simplot Games

The Nation’s Premiere High School Track & Field Event

Pocatello, Idaho

(208) 235-5604

See Simplot Games on Twitter @SimplotGames, Facebook, Instagram, and YouTube

www.simplotgames.com

Idaho Qualifiers

Boys’ 3200-Meter Run

  • Mitchell Athay, sophomore, Idaho Falls
  • Stetson Moss, junior, Idaho Falls

Boys’ 1600-Meter Run

  • Nathan Green, sophomore, Boise
  • Dallin Bird, junior, Pocatello
  • Gavin Pollock, senior, Boise
  • Dallin Hart, senior, Idaho Falls
  • Andy Gebhardt, junior, Salmon
  • Russel Richardson, junior, Kuna
  • Logan Forrester, junior, Boise

Girls’ 1600-Meter Run

  • Lexy Halladay, junior, Boise
  • Jessica Moss, freshman, Idaho Falls

Girls Freshman 1600-Meter Run

  • Ava Patterson, freshman, Pocatello
  • Hannah Kohler, freshman, Idaho Falls

Boys Freshman 1600-Meter Run

  • William Richardson, freshman, Kuna
  • Quinten Carney, freshman, Boise

Boys’ 800-Meter Run

  • Cooper Carlson, junior, Boise
  • Dylan Palmer, senior, Boise
  • Ian Lambert, senior, Boise
  • Jacob Van Orden, freshman, Jerome
  • Zac Bright, sophomore, Idaho Falls

Girls’ 800-Meter Run

  • Amy White, senior, Shelley

Boys’ 400-Meter Dash

  • Luke Tapp, junior, Rigby
  • Trajan Holtzen, senior, Twin Falls

Girls’ 200-Meter Dash

  • Jasmine Devers, senior, Boise

Boys’ 60-Meter Dash

  • Magnus Hemingway, junior, Boise

Boys’ 60-Meter Hurdles

  • Landon Helms, freshman, Boise

Girls’ 60-Meter Hurdles

  • Madilyn Zink, junior, Pocatello
  • Amaia Van Tol, senior, Boise

Boys’ 1600 Sprint Medley

  • Team Idaho 2019 A

Girls’ 1600 Sprint Medley

  • Idaho Dash Track Club A

Girls’ 4×400-Meter Relay

  • Idaho Dash Track Club A
  • Idaho Dash Track Club B

Boys’ 4×200-Meter Relay

  • Team Idaho 2019
  • Idaho Dash Track Club

All Idaho Boys 4×200-Meter Relay

  • Canyon Track Club
  • Trojan Track
  • Idaho Dash Track Club D
  • Magic Valley Speedgoats
  • Idaho Dash Track Club B
  • Indian Track Club

All Idaho Girls 4×200-Meter Relay

  • Ram Trackclub
  • Idaho Dash Track Club B
  • Team Idaho 2019 B
  • Indian Track Club
  • Team Idaho 2019
  • Idaho Dash Track Club A

Boys’ Pole Vault

  • Landon Helms, freshman, Boise
  • Kimball Helms, senior, Emmett

Boys’ Long Jump

  • Josh Nichols, senior, Meridian

Girls’ Long Jump

  • Paige Tekippe, sophomore, Boise
  • Lauren Foster, senior, Boise
  • Brooke Weimer, junior, Boise
  • Rayven Nealey, senior, Rigby

Boys’ High Jump

  • Kaden Hall, senior, Rigby
  • Nakobe Rodgers, junior, Boise
  • Ty Wright, senior, Shelley
  • Kegan Arrington, sophomore, Boise
  • Kobe Clouthier, senior, Boise
  • Adam Florrieta, senior, Eden
  • Matthew Butler, junior, Rexburg

Girls’ High Jump

  • Makena Klinge, senior, Boise
  • Hadley Scoresby, freshman, Ammon

Boys’ Triple Jump

  • Mohamed Eidaway, senior, Twin Falls
  • Josh Nichols, senior, Meridian

Girls’ Triple Jump

  • Paige Tekippe, sophomore, Boise
  • Brooke Weimer, junior, Boise
  • Lauren Foster, senior, Boise
  • Sidnee Naerebout, junior, Kimberly
  • Rayven Nealey, senior, Rigby

Girls’ Shot Put

  • Destiny Harris, senior, Pocatello

Boys’ Shot Put 

  • Kade McCall, junior, Boise
  • Nate Franz, senior, Rigby
  • Gerrit Tamminga, junior, Boise