Archive for the '2014 Girls Results' Category

Women Pole Vault Qualifiers

Event  33   Women Pole Vault ‑ Pos         Comp#     Name                                                                                    Year   School Flight   1 of  1   Finals     1        1058    Bess, Stephanie                                                 12  Angel Flight Track Club, Aurora, CO     2        1083    Bellan, Emma                                                   11  Bellan, Emma, Boise, ID     3        1162    Borrayo, Gabby                                                11  Borrayo, Gabby, Jerome, ID     4        1206    Ballek, Taylor                                                   12  Bronc […]

Women High Jump Qualifiers

Event  35   Women High Jump ‑ Pos         Comp#     Name                                                                                    Year   School Flight   1 of  1   Finals     1        1254    McCann, Olivia                                                10  Campbell County High School, Gillette, W     2        1355    Wingeleth, Ann                                                 11  Central City Cheetahs, Wvc, UT     3        1359    Cochran, Hannah                                              10  Central Oregon Track Club, Bend, OR     4        1361    Thomas, […]

Women Long Jump Qualifiers

Event  37   Women Long Jump ‑ Pos         Comp#     Name                                                                                    Year   School Flight   1 of  1   Finals     1        1069    Arnold, Mackenzie                                           11  Arnold, Mackenzie, Yuba City, CA     2        1295    Kwiatkowski, Marisa                                        12  Cardinal Track Club, San Jose, CA     3        1355    Wingeleth, Ann                                                 11  Central City Cheetahs, Wvc, UT     4        1360    Stevenson, Emma                                              […]

Women Triple Jump Qualifiers

Event  41   Women Triple Jump ‑ Pos         Comp#     Name                                                                                    Year   School Flight   1 of  1   Finals     1        1058    Bess, Stephanie                                                 12  Angel Flight Track Club, Aurora, CO     2        1069    Arnold, Mackenzie                                           11  Arnold, Mackenzie, Yuba City, CA     3        1243    Mathieson, Rachel                                            10  Calgary Warriors Track Club, Airdrie, AB     4        1295    Kwiatkowski, […]

Women High Jump Finals

Event 35  Women High Jump ‑ ================================================================ Name                    Year School                  Finals ================================================================ Finals 1 Duerden, Britten          11 Duerden, Bri,Morgan    5‑06.00 2 Wingeleth, Ann            11 Central City,Wvc, U    5‑06.00 3 Paul, Carly               12 Fort Collins,Windso    5‑06.00 4 Queen, Carlie              9 Queen, Carli,Pleasa    5‑06.00 5 Hare, Ashlyn              11 Hare, Ashlyn,Colora    5‑04.00 6 Garrity, Hannah           12 Garrity, Han,beaver    […]

Women Pole Vault Finals

Event 33  Women Pole Vault ‑ ================================================================ Name                    Year School                  Finals ================================================================ Finals 1 Bess, Stephanie           12 Angel Flight,Aurora   12‑03.00 2 Stathakis, Christina      11 Stathakis, C,Sedali   11‑09.00 3 Lyon, Klara               11 Lyon, Klara,Piedmon   11‑03.00 4 Okoronkwo, Chinne         10 Flying Aj’s,Tacoma,   11‑03.00 5 Shippen, Eliza            12 Trojan Track,Rigby,   11‑03.00 6 Woest, Chloe              10 Fossil Ridge,Fort C   […]

Women 4 x 800 Relay Final

Women 4×800 Meter Relay ‑ =================================================================== School                                               Finals  H# =================================================================== Finals 1 MAC Track  ‘A’                                      9:47.23   2 1) Jessup, Alandra 12              2) Setzer, Tristan 11 3) Kuerschner, Melina 10           4) Case, Nikita 10 2 Ric Rojas Running  ‘A’                              9:49.55   2 1) Freeman, Hannah 9               2) Gallegos, Emily 9 3) Harrower, Heather 12            4) Sanchez, Emma […]

Women Long Jump Finals

Event 37  Women Long Jump ‑ ================================================================ Name                    Year School                  Finals ================================================================ Finals 1 Ries, Chyna               12 Speed Denver,Denver   20‑03.00 2 Harbaugh, Cambree         12 YMCA Team Idaho       19‑02.25 3 Wingeleth, Ann            11 Central City,Wvc, U   18‑10.25 4 Richey, Ta’Mara           12 Flying Aj’s,Tacoma,   18‑05.50 5 Williams, Jaela           11 Williams, Ja,Fontan   18‑02.75 6 Biney, Barbara            12 Flying […]

Women 60 Meter Finals

Women 60 Meter Dash ‑ =================================================================== Name                    Year School                  Finals  H# =================================================================== Finals 1 Cantrell, Gabriella       12 East Oakland,Oaklan       7.50   3 2 Westbrook, Ky             12 Westbrook, K,Chandl       7.52   3 2 Smith‑Barnett, Destiny    12 Catc,Oakland, CA          7.52   3 4 Ries, Chyna               12 Speed Denver,Denver       7.53   3 5 Musa, Ngozi               10 Seattle Spee              7.62   2 6 Williams, […]

Women 1600 Spring Medley Final

Women 1600 Sprint Medley ‑ =================================================================== School                                               Finals  H# =================================================================== Finals 1 Fort Collins Track Club  ‘A’                        4:04.61   2 1) Lester, Carly 11                2) Ayers‑Perry, Alivia 12 3) Buschy, Taylor 12               4) Koopman, Audra 9 2 Isc International Empire Athle  ‘B’                 4:08.81   2 1) Baynard, Timarya 11             2) Collier, Reonna 9 3) Bryant, Bianca 11               […]

Women 60 Meter Hurdles Finals

Women 60 Meter Hurdles ‑ =================================================================== Name                    Year School                  Finals  H# =================================================================== Finals 1 Hall, Dior                12 Fkelite,Denver, CO        8.20   3 2 Awakoaiye, KaRa           10 Catc,Oakland, CA          8.67   3 3 Williams, Jaela           11 Williams, Ja,Fontan       8.70   3 4 Paul, Jeanette            10 Core Speed,Gardena,       8.79   1 5 Mosley, Sydney            11 Mhs Wildcats,Altade       8.82   3 6 Mecham, […]

Women 200 Meter Finals

Women 200 Meter Dash ‑ =================================================================== Name                    Year School                  Finals  H# =================================================================== Finals 1 Cantrell, Gabriella       12 East Oakland,Oaklan      23.77   3 2 Price, Madeline           12 Price, Madel,Hillsb      24.47   3 3 Love, Kaysha              10 Love, Kaysha,Herrim      24.84   3 4 Chambers, Asheigh         12 Blazin Bruin,Long B      24.90   3 5 Smith‑Barnett, Destiny    12 Catc,Oakland, CA         24.91   3 6 […]

Sign Up for our Newsletter

Don't miss any deadlines! Receive e-mails with important announcements, reminders and exciting news for the Simplot Games.