Volunteers Make It Happen

Each year the Simplot Games Board of Directors recognizes volunteers who have offered distinguished service to the meet for many years. We thank these dedicated men and women for their contributions and sacrifice.

Distinguished Service Volunteer Honorees By Year

2015

Don Carling

Sherrie Christensen

Dave Knoff

 

2014

Rachel Fowler – Computers/Timing (8 Year Volunteer)

Trisha Willie – Computers / Timing ( 13 Year Volunteer)

 

2013

Bill Davis

Renee Davis

Randy Harris

 

2012

Douglas Hopster – Track Official and Starter (27 Year Volunteer)

Jim Spier – Announcer (21 Year Volunteer)

 

2011

Howard Hunt – Registration Official (22 Year Volunteer)

Kim Ray – Computers and Timing (18 Year Volunteer)

Rahman – High Jump, Security, Track Camp (15 Year Volunteer)

 

2010 

Dave Mills – Starter, Umpire, Jury of Appeals (24 Year Volunteer)

Jerry Gibson – Long/Triple Jump (19 Year Volunteer)

 

2009 

George Chandler – Security and Transportation (26 Year Volunteer)

Amanda Meixel – Media Team (8 Year Volunteer)

 

2008

Jay Powell – Board Member, Meet Official (30 Year Volunteer)

Ross Ruchti – Board Member, Meet Referee (30 Year Volunteer)

Scott Waldram – Board Member, Meet Official (30 Year Volunteer)

 

2007

Kristi Samuelson – Administrative Assistant

George Casper – Director of Events, Idaho State University

Syd Sharp – Meet Official

 

2006

Barbra Nash – Meet Official

Talal Liftwai – Maintenance Supervisor, J.R. Simplot Co.

Eugene Setka – Partner, France Financial Consulting

 

2005

Shannon Whitmer – Assistant Meet Director

Mitch Radford – Senior Maintenance Craftsman, ISU, Holt Arena

Rex Shaffer – J.R. Simplot Co.

 

2004

Boyd Roberts – Meet Official

Nancy Graziano – Assoc. Athletic Director, ISU

Steve and Lorrie Sternberg – Food Directors, Simplot Games

 

2003

Jason Bohne – Media Coordinator

JoLeene Harrison – Administrative Assistant

Sherry VanOrden – Starter

 

2002

Brent Hyldahl – Computers and Timing (13 Year Volunteer)

Carla Koritnik – Computers and Timing (7 Year Volunteer)

Jim Butterfield – Computers and Timing (8 Year Volunteer)

Jerry Viner – Computers and Timing (8 Year Volunteer)

 

2001

Steve Teeples – Starter

Dave Nielsen – Head Track & Field Coach, ISU

David Hawk – J.R. Simplot Co.

 

2000

Vince Weston – Web Page Administrator

Bill Trease – Head Pole Vault Official

Karen Meiners – Computer Group

 

1999

Mike Knoff – J.R. Simplot Co.

Phil Luckey – Head Athletic Trainer, ISU

George Ragan – Officials Group, Starter

 

1998

Beverly Daniel – Computer Team

David Young – Asst. Meet Director

Marvin Frandsen – Media Coordinator

 

1997

Jay Powell – Meet Administration

Ed Li – Official / Lead Umpire

Dave Mattson – Timer / Finish Judge

 

1996

Kevin Robbins – Computers and Timing

Dale Reavis – Transportation Coordinator

 

1995

Randy Butler – Starter

Carol Butler – Clerk of the Course

 

1994

George Kom – Chief Referree, Shot Put

Bob Jackson – Head Finish Judge

 

1993

Barbara Minor – Lead Operator, Computer Team

Sherrie Rathjen – Lead Operator, Computer Team

 

1992

Spencer Stucki- Head Timer

Wayne Hale – Long Jump / Triple Jump Official

1991

Byron “Robbie” Robinson – Holt Arena Maintenance

Lyle Romriell – Holt Arena Maintenance

 

1990

Glen Alford – ISU Sports Information Director

 

1989

Charlie Jensen – Wall Timer

Scott Waldram – Officials Group